З 8 листопада відновлюється шкільне навчання у всіх загальноосвітніх закладах громади. Однак, режими роботи різні. Про це повідомив Чуднівський міський голова Віталій Войтко.
У звичайному режимі працюватимуть дитячі садочки. Очно навчання проводитимуть для початкової ланки у школах (1-4 класи – ходять на уроки).
Середня і старша ланка (5-11 класи) навчатиметься дистанційно. Тобто, заплановані уроки з включенням через інтернет та самостійне опрацювання матеріалів школярами.
Впровадження дистанційного освіти затверджено за пропозицією відділу освіти. Загалом, в трудових колективах загальноосвітніх закладів громади щеплено майже 85%. Це рівень, що не дозволяє відновити звичайне навчання в умовах карантину «червоної» зони.
«Зараз відділ освіти розбирає кожен конкретний випадок працівника закладу. Хто і чому невакциновані. Знаємо, що діятиме норма недопуску до роботи без щеплення. Заставити не можемо і тримати нікого не будемо. Все будемо бачити в понеділок», – коментує Віталій Войтко, Чуднівський міський голова.
Очільник громади сподівається, що за вихідні статистика поліпшиться. У понеділок місцева влада перегляне рішення щодо дистанційного навчання школярів з урахуванням оновленої статистики щеплення працівників закладів освіти.
Статистика щеплень в Україні
Рівень вакцинації працівників освіти в державі загалом (принаймні однією дозою) за типами закладів виглядає так:
- дошкільна освіта – майже 88%;
- загальна середня – майже 92%;
- спеціалізована – 94,5%;
- професійна (професійно-технічна) – майже 91%;
- фахова передвища – 89%;
- вища освіта – майже 81%.
“Повний цикл щеплення від COVID-19 отримали вже майже 835 тис. вихователів садочків, учителів шкіл, профтехів, коледжів, викладачів університетів та інших працівників закладів освіти. Упевнений, що подолати мільйонний рубіж ми, освітяни, точно зможемо і маємо всі до цього прагнути”, – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Чи відсторонять від роботи вчителів без щеплення?
«08 листопада 2021 року набирає чинності наказ МОЗ №2153 від 04.10.2021 року “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням”. Пункт 3 цього наказу передбачає, що працівники закладів освіти всіх рівнів, незалежно від типу та форми власності, мають обов’язково отримати щеплення проти Covid-19. Це зумовлено тим, що працівники закладів освіти працюють в умовах підвищеного ризику й наражають на небезпеку себе та інших, а також, щоб забезпечити можливість очного освітнього процесу». – Таке роз’яснення подає урядовий сайт «Освітній омбудсмен України».
Як із зарплатою для відсторонених від роботи працівників (через не отримане обов’язкове щеплення)?
Державна служба України з питань праці роз’яснює, що, відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Тобто заробітна плата виплачується саме за виконану роботу.
Держпраці інформує, що, оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством. Держпраці звертає увагу, що законодавством не передбачається обов’язок роботодавця зберігати за працівником заробітну плату на період його відсторонення від роботи через відмову робити щеплення проти COVID-19. Водночас Держпраці наголошує, що питання оплати праці в період відсторонення можуть регулюватися колективними договорами та/або угодами, рішеннями роботодавця.
МОЗ також інформує, що, відповідно до підпункту 3 пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096, на час такого відсторонення оплата праці працівників здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», які визначають, що заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Допомога по тимчасовій непрацездатності (лікарняний лист) надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного зі страхових випадків. Тому хочемо зауважити, що під час відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати заробітної плати, у такого працівника можуть виникнути проблеми із виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Також до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, відповідно до статті 82 Кодексу законів про працю України, не враховується період відсторонення. Адже до стажу роботи враховується лише той період, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 Закону України “Про відпустки”, за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. У статтях 25 та 26 визначаються порядок надання відпусток без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку та відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін.