USD EUR
43,67 41,67
Штрафи для працедавців за дискримінацію у вакансіях: що потрібно знати

Штрафи за дискримінацію у вакансіях: що потрібно знати

547

З 8 січня 2022 року в Україні набирає чинності Закон, згідно з яким із працедавців стягуватимуть штрафи у розмірі 65 000 грн, якщо вони вказуватимуть у вакансіях стать працівників, вік та інші дискримінаційні формулювання, наприклад: «На роботу запрошуються чоловіки» або «На вакансію розглядаються жінки віком 25-35 років» тощо. Про це пише сайт rabota.ua.

Варто згадати, що в Україні ще з 1996 року діє Закон, який забороняє будь-яку дискримінацію за статтю, віком, кольором шкіри, політичним та релігійним переконанням. Однак зміни до цього Закону, які дозволяють штрафувати роботодавців, що його ігнорують, набирають чинності тільки з 8 січня.

Розбираємо всі важливі нюанси оновлень у законодавстві з Тіною Резниченко, HR Generalist Legal House Group.

За які пункти у вакансіях штрафуватимуть? 

Ст. 24-1 Закону передбачає штрафи за:

  • вказання віку кандидатів;
  • пропозицію роботи лише жінкам/чоловікам (виняток – специфічна робота, яку може виконувати виключно особа певної статі);
  • висування вимог:

– що надають перевагу жінкам/чоловікам, представникам певної раси, кольору шкіри (виняток –випадки, визначені законодавством, та випадки специфічної роботи, яку може виконувати виключно особа певної статі);

– щодо політичних, релігійних та інших переконань;

– щодо членства в профспілках тощо;

– щодо етнічного та соціального походження;

– щодо майнового стану;

– щодо місця проживання;

– за мовними або іншими ознаками.

Хто буде перевіряти та штрафувати роботодавців?

Перевіряти й штрафувати роботодавців буде Державна служба України з питань праці. Але поскаржитися на дискримінацію може будь-яка людина, яка побачила оголошення про працевлаштування, в якому є ознаки дискримінації за статтю. Також поскаржитися можна у тому випадку, якщо людині відмовили у працевлаштуванні через її стать або за іншими дискримінаційними ознаками.

Але, якщо нормативно-правовими актами встановлена заборона про використання жіночої праці на певній роботі, роботодавець має повне право вказати у відповідних оголошеннях (вакансії) інформацію про те, що йому необхідні лише чоловіки. У цьому випадку з роботодавця не повинні стягуватися штрафи, передбачені Законом.

Як штрафуватимуть роботодавців: алгоритм

Санкції за порушення закону будуть працювати так:

  • виявлення порушення (наприклад, роботодавець розмістив оголошення в інтернеті, у якому є дискримінаційні ознаки);
  • Державна служба України з питань праці складає протокол про адміністративне правопорушення про накладення штрафу на основі акту перевірки, за результатами виявлення реальних підстав для застосування штрафних санкцій;
  • працедавець сплачує штраф у державний бюджет за місцем реєстрації юрособи або ФОП (фізична особа підприємець);
  • якщо роботодавець своєчасно не сплачує штраф, це може стати причиною звернення Держпраці до суду для примусового стягнення штрафу.

Який розмір штрафу/відповідальність передбачені?

Для роботодавців передбачений штраф у десятикратному розмірі від мінімальної зарплати в Україні на момент скоєння порушення. На сьогодні вона складає 6 500 грн, тобто роботодавець повинен сплатити штраф у розмірі 65 000 грн. І це лише за одне виявлене порушення. Штрафи будуть стягуватися за кожне порушення, про яке стане відомо Державній службі України з питань праці.

Відповідальність за порушення розподілу оголошень (реклама) на вакансії встановлюється Законом № 270/96-ВР відповідно до частини 3 статті 24-1.

В які терміни роботодавці сплачуватимуть штраф?

Заплатити штраф роботодавець повинен у 15-денний строк з моменту проведення Держпрацею перевірки та вручення роботодавцю відповідного акту про виявлені порушення.

Що чекає на роботодавця, якщо він не сплатив штраф або повторно вчинив порушення?

У випадку, якщо роботодавець не сплачує штраф у 15-денний термін та не оскаржує документ, Держпраці може звернутися до суду для примусового стягнення штрафу. У такому випадку до розміру штрафу додаються ще судові витрати (у тому разі, якщо роботодавець програє у суді). За повторні порушення Закону передбачені ті ж самі штрафи, що й за перше порушення.