USD EUR
42,55 39,68
Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект про зміни у фінансуванні вищої освіти

Запровадження грантів на здобуття вищої освіти – Рада попередньо підтримала

96

Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект про зміни у фінансуванні вищої освіти.

Нова модель працюватиме за принципом “гроші ходять за студентом”: вступник отримуватиме грант на навчання за результатами ЗНО/НМТ.

Попередні суми грантів – від 15 до 50 тис. грн.

Верховна Рада у першому читанні підтримала ініціативу Уряду про реформування системи фінансування вищої освіти. Вона передбачає запровадження грантів на навчання, пише УП.

Передбачається, що система державного замовлення діятиме щодо тих спеціальностей, потребу в яких держава спроможна прогнозувати. Тобто держава оплачуватиме 100% витрат на підготовку і забезпечуватиме перше робоче місце.

Натомість до навчання на тих спеціальностях, потребу в яких держава не може прогнозувати, студенти зможуть отримати гранти, які повністю та частково покриватимуть навчання. Розмір гранту визначатимуть результати ЗНО/НМТ.

Передбачено, що гранти будуть різними, суми можуть змінюватися з року в рік: державний грант зможе покривати 80, 70 або лише 30% залежно від успішності студента”, – пояснював заступник міністра з питань вищої освіти Михайло Винницький.

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Передбачається, що обсяг державного замовлення щороку встановлюватиме Міністерство економіки України відповідно до потреб держави. Після того, як новий механізм фінансування повноцінно запрацює, обсяг держзамовлення можна буде прогнозувати завчасно.

У МОН очікують, що система співфінансування почне працювати вже з вересня 2024 року, однак швидкість її впровадження залежатиме, зокрема, і від підтримки Верховної Ради.

Зміни стосуватимуться лише нових вступників і не поширюватимуться на студентів, які вступили раніше.