USD EUR
44,25 41,84
Електронна прописка: що слід знати і як це повинно працювати?

Електронна прописка: що слід знати і як це повинно працювати?

677

Уже два роки чиновники всіх рівнів проголошують, що Україна будує «державу в смартфоні» і прямує до відмови від паперових документів. Водночас власники ID-карток досі змушені носити із собою аркуш паперу із реєстрацією місця проживання. І це тільки для того, щоб підтвердити свою прописку. Якщо її потрібно змінити, то починається новий квест, який може затягнутися на дні і навіть тижні. Щоб позбавити українців зайвої бюрократії, Мінцифри планує зробити прописку електронною. Для цього у Верховній Раді вже зареєстрували відповідний законопроєкт, а на порталі «Дія» запустили тестову послугу. Коли українці перестануть залежати від довідок і штампів у паспорті, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Декларативна прописка

За словами авторів законопроєкту про електронну прописку, його головна мета – зробити прописку декларативною, тобто відв’язати від багатьох життєвих ситуацій, де вона не потрібна. Наприклад, незалежно від місця роботи чи проживання  подавати заяву про призначення та отримання пенсії чи допомоги на дитину; не йти до військкомату під час зміни місця проживання тощо. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, після ухвалення закону перевірка місця проживання відбуватиметься в онлайн-системі і більше не потребуватиме купи довідок.

«Ми перекладаємо зберігання цих даних з українців на онлайн-систему. Це абсурд, коли держава вимагає в тебе документ, яким сама ж і володіє. Українці більше не витрачатимуть тижні свого часу, щоб просто повідомити державі, де вони живуть», – зауважує міністр.

В уряді кажуть, що досі перепоною до цифровізації прописки були несинхронізовані електронні реєстри. Федоров пояснює: «Головна проблема у відсутності взаємодії даних реєстрів територіальних громад між собою та демографічним реєстром. Загальна їх кількість у країні – понад 7 тисяч, більшість з них досі обмінюються даними за допомогою паперових документів. До того ж абсолютна більшість цих даних не мають унікальних ідентифікаторів, тому точно визначити жителя не завжди можливо».

Щоб електронна прописка стала можливою, уряд вже затвердив оновлений порядок реєстрації місця проживання, яким передбачається ведення реєстрів територіальних громад в електронній формі. Усі реєстри різних громад мають під’єднати до центральної IT-системи.

За задумом урядовців, після повноцінного запуску системи кожен українець у кілька кліків у смартфоні або на порталі зможе зареєструвати адресу, за якою фактично проживає. Зараз послуга вже доступна у тестовому режимі у Києві, Луцьку, Вінниці, Харкові, Рівному. Планується, що по всій країні вона запрацює вже до кінця 2021 року.

Електронна прописка: що слід знати і як це повинно працювати?

Е-прописка у «Дії»

Щоб змінити місце проживання, потрібно зайти у свій кабінет на порталі або у застосунку «Дія», заповнити заяву, поставити свій електронний підпис. Для отримання послуги потрібні документи, що підтверджують право на проживання (свідоцтво про право власності, договір найму), заява про зняття з реєстрації місця проживання, військовий квиток або посвідчення про приписку. В окремих випадках можуть знадобитись документи щодо проходження служби у військовій частині, перебування у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи.

Зареєструватися онлайн можна як у власному, так і в орендованому помешканні. У першому випадку реєстрація відбудеться автоматично, в іншому – потрібно отримати згоду власника чи співвласника житла. Орендодавець має підтвердити реєстрацію своїм електронним підписом. Для цього йому на електронну пошту або в застосунок прийде лінк-підтвердження.

Також потрібно сплатити 55 грн адміністративного збору і прикріпити квитанцію. Далі усі дані будуть передані в обробку реєстратору відповідного органу місцевого самоврядування. Строк надання послуги – один робочий день.

Для успішної реєстрації житло повинне бути розміщене в реєстрі нерухомого майна, воно не має перебувати в іпотеці або довірчій власності. Експерти сподіваються, що тестовий період дозволить українцям, державним установам та органам місцевого самоврядування звикнути до нової послуги.

«Поки фінансування на придбання, установку «зчитувачів» не дійде до останнього райцентру, то будуть виникати питання. Інше питання – людський фактор – багато-хто не бажає щось нове робити, а працювати за старими, напрацьованими схемами, просто – небажання розібратися з новою системою, пройти додаткове навчання. Це – перехідний етап, як і у будь-яких змін, така ситуація буде певний час. Однак, думаю з часом буде все більше взаємодії», – підкреслює завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Олексій Позняк.

У тестових регіонах українці вже можуть спробувати нову послугу й оцінити переваги цифрового формату, решті громадян радять слідкувати за оновленнями.

Центр громадського моніторингу та контролю