З початку року на Чуднівщині перевірили освітлення 50 навчальних закладів. Виявили 36 % відхилень
Гарний зір – це величезна цінність, яка дозволяє пізнавати світ в його різномаїтті барв та відтінків. Навчальний процес створює навантаження на орган зору, яке попередні покоління навіть не могли собі уявити (комп’ютери, телевізор, постійне перебування в приміщеннях з лампами штучного світла, малорухливий спосіб життя та багато інших факторів). З шестирічного віку, коли дитина іде до школи, навантаження на зір різко збільшується. Тривалий режим зорової праці при поганому освітленні робочого місця дитини, особливо в осінньо-зимовий період, коли у приміщення недостатньо потрапляє природного світла, – ДУЖЕ ШКІДЛИВО впливають на гостроту зору. А що вдома? Ті ж самі книги та зошити, комп’ютер, телевізор! Тому разом з атестатом зрілості учень часто отримує і низку хвороб. Але, як то кажуть: «краще попередити, а ніж лікувати!».
Чи можна якось допомогти школяру зберегти зір?
Щоб зір не погіршився, потрібно багато уваги приділяти оформленню робочого місця дитини. Робоче місце учня – це його парта в школі та стіл вдома за якими він навчається, робить домашнє завдання. Не завжди вдається робити уроки при денному світлі, особливо взимку. Тому вдома про освітлення робочої зони діток повинні турбуватися батьки. Настільна лампа є головним атрибутом робочого місця, тому до її вибору треба поставитись серйозно. Лампа повинна відповідати гігієнічним нормам. А саме – достатньо освітлювати робочу поверхню, захищати очі від прямого попадання світла.
Безпечні для здоров’я дітей умови навчання та виховання в закладах освіти повинна створити адміністрація закладу і при цьому володіти інформацією, чи достатнє освітлення у класах, групах шляхом проведення інструментальних замірів в осінньо-зимовий період.
В ході проведення моніторингових відвідувань навчальних закладів м. Чуднова та Чуднівського району працівники Бердичівського міжрайонного відділу ДУ “Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України” , для попередження виникнення соматичної захворюваності дітей та збереження їх стану здоров’я, проводять лабораторні дослідження фактичного стану штучного освітлення в навчальних приміщеннях. Вже в першому кварталі 2019 року проведено 50 вимірювань з них 36 % вимірів не відповідають нормативним показникам. Про відхилення повідомлені органи місцевого самоврядування в підпорядкуванні яких знаходяться заклади освіти.
Отже, проблема збереження зору школярів є, вона надзвичайно актуальна і для вирішення вимагає комплексної співпраці.
Правильно спроектоване та раціонально влаштоване освітлення приміщень справляє позитивний психофізіологічний вплив на учнів, підвищує ефективність і безпеку навчання, знижує втому , забезпечує високу працездатність упродовж усього навчального року. Дотримання норм освітленості це запорука успіху і здоров’я сучасних учнів.
Шановні батьки!
Поцікавтесь умовами, в яких навчається Ваша дитина.
Ваша небайдужість і є запорукою здоров’я учня!
Лікар із загальної гігієни О. О. Запаринюк